Podany adres e-mail nie jest powiązany
z żadnym zapytaniem.
Uścisk dłoni wykonawcy z zleceniodawcą, zwiastujący udaną współpracę.

Osuszanie warstw izolacji podposadzkowej

Osuszanie warstw izolacji podposadzkowej

W nowoczesnym budownictwie coraz częściej dochodzi do awarii instalacji CO, wody zimnej, wody ciepłej, jak również kanalizacji. Instalacje te zazwyczaj są usytuowane pod warstwą posadzki. Awarie te są spowodowane błędem ludzkim, złym doborem systemu, jak również wadami fabrycznymi złączek, rurek etc. W wyniku takiej awarii zalanie często jest wykrywane dopiero po jakimś czasie i objawiać się może np. wychodzeniem wilgoci na dolne partie ścian. Ważne jest wtedy szybkie znalezienie wycieku oraz jego likwidacja. Od czego zacząć?

author box img

Marcin Dykta

Zaktualizowano: 28 października 2020 28.10.2020 Czas lektury: 2min
  • Więcej poradników o instalacjach grzewczych

Ponad 27828 Specjalistów od Instalacji Grzewczych blisko Ciebie

Należy pamiętać, że samo zlikwidowanie wycieku nie rozwiąże problemu w 100%. Skutki takiego zalania, pomimo likwidacji przyczyny, dadzą o sobie znać dopiero po jakimś czasie w formie zawilgocenia ścian.

Wyciekająca woda np. w wylewce dostaje się w warstwę izolacji styropianu (pomimo że jej nie widać), dlatego ważne jest to, aby pamiętać o wysuszeniu warstwy styropianu, np. w momencie rozkucia części wylewki w celu naprawy rurki.

Woda rozlewa się po całej płaszczyźnie i zostaje wchłonięta przez styropian i dolną część wylewki. Na taką sytuację jest rozwiązanie w postaci dwóch metod osuszania – podciśnieniowego oraz nadciśnieniowego. Każdą z metod powinno się starannie dobierać do metody wykonania wylewki.

Proces osuszania warstwy izolacji jest to proces złożony, wymagający czasu. Aby mieć pewność, że przebiegał on poprawnie, konieczne jest monitorowanie procesu osuszania poprzez wykonywanie pomiarów kontrolnych stanu zawilgocenia oraz monitorowanie pracy całego sprzętu w trakcie zlecenia.

Pomiary wilgotności oraz dobór certyfikowanych urządzeń, które są do tego celu przeznaczone, jak również pełna kontrola nad przebiegiem osuszania przez wykwalifikowany personel są jedyną gwarancją osiągnięcia sukcesu oraz dają pewność, że skutki wilgoci nie będą postępowały.

Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest (po dokładnie przeprowadzonej usłudze) wykonanie profesjonalnej dezynfekcji strefy izolacji poprzez nadciśnieniowe ozonowanie. Ozonowanie oprócz strefy izolacji można profilaktycznie przeprowadzić we wszystkich pomieszczeniach, w których zachodził proces osuszania.

Dodano: 28 października 2020 Zaktualizowano: 28 października 2020

Jak oceniasz ten poradnik?

Dziękujemy za Twoją opinię!

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści

Co moglibyśmy poprawić lub dodać?
Jak działa Oferteo?
Odpowiedz na kilka pytań

Powiedz nam czego potrzebujesz, abyśmy dostarczyli Ci właściwe oferty

Otrzymaj oferty

Poznaj dopasowane oferty specjalistów z Twojej okolicy

Wybierz najlepszą

Porównaj oferty i zadawaj pytania, bezpłatnie i niezobowiązująco